Τι θεωρείται ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ και δεν πρέπει να κάνω ή να ανέχομαι

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (BULLYING)

Ποιες συμπεριφορές δεν επιτρέπονται και όταν συμβαίνουν σε μας ή σε συμμαθητές μας πρέπει να ενημερώνουμε τους καθηγητές και τους γονείς μας

Διαβάστε επίσης: ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ (BULLYING)

Το βιντεάκι αυτό το επιμελήθηκε η υποομάδα “Χαμόγελο” της Α΄ τάξης του 6ου ΓΕ.Λ. Καλαμαριάς που διερεύνησε διεξοδικά το θέμα: “Σχολικός εκφοβισμός”, στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας του Α΄ Τετραμήνου 2011-12. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες εργασίας και είχαν αναλάβει να διερευνήσουν τις πηγές, να συλλέξουν τα δεδομένα, να τα εξετάσουν κριτικά, να τα επεξεργασθούν και να δημιουργήσουν νέες, πρωτότυπες συνθέσεις. Δούλεψαν ομαδικά και ανέπτυξαν σχέσεις συνεργασίας και συλλογικότητας με τα άλλα μέλη των ομάδων εργασίας. Συνέθεσαν εργασία και παρουσίαση του θέματος με εικόνα και λόγο, ερωτηματολόγιο και παρουσίαση των αποτελεσμάτων του ερωτηματολογίου που απαντήθηκε από μαθητές/τριες του σχολείου (δείγμα 187), φωτογραφίσεις, ζωγραφιές κ.λ.π.)