Ημέρες Αθλητικών Δραστηριοτήτων, 19 & 25 Απριλίου

Γιατί αγαπούμε τις Ημέρες Αθλητικών Δραστηριοτήτων

Οι Ημέρες Αθλητικών Δραστηριοτήτων είναι ένας θεσμός που για το μάθημα της Φυσικής αγωγής, για το σχολείο και για τους μαθητές έχει τους παρακάτω στόχους.

Για τους μαθητές

• Να δώσει την ευκαιρία σ? όλους τους μαθητές / τριες να πάρουν μέρος σε μία ή και περισσότερες αθλητικές δραστηριότητες.

• Μέσα από την ενεργό συμμετοχή να αναπτύξουν τις τεχνικές και φυσικές τους δεξιότητες.

• Να αναδείξουν τις θετικές παραμέτρους της κοινωνικότητας και των συναισθημάτων τους.

Για το σχολείο

• Να παρουσιάσει στους κοινωνικούς φορείς του τόπου μια προσπάθεια όλων των παραγόντων του σχολείου και να αναβαθμίσει την εικόνα της κοινωνίας για το σχολείο.

Για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής

• Να παρουσιάσει το ρόλο της Φυσικής Αγωγής ως παιδαγωγικού μέσου και ως εργαλείου προαγωγής της υγείας.

• Να αποτελέσει αυτή η δραστηριότητα στοιχείο αξιολόγησης της ετήσιας προσπάθειας.

Πρόγραμμα Δραστηριοτήτων

Παρασκευή 19 Απριλίου

08:15 Προσέλευση τμημάτων.

08:20 Όρκος Αθλητή.

08:30 Άλμα εις μήκος αγοριών

08:30 Ακοντισμός κοριτσιών

09:15 Άλμα εις μήκος κοριτσιών

09:15 Ακοντισμός Αγοριών.

09:20  Μπάτμιντον Κοριτσιών.

09:20  Μπάτμιντον Αγοριών

10:50  Χάντμπολ

13:00 Ανακοίνωση προσωρινής Βαθμολογίας

Πέμπτη 25 Απριλίου

08:15 60 μέτρα Αγοριών

08:30 60 μέτρα κοριτσιών

08:45 Μπάσκετ.

10:45 Βόλεϊ

11:00 Πινγκ Πονγκ Αγοριών ? Κοριτσιών.

13:00 Απονομές ? Ανάδειξη του τμήματος που θα συγκεντρώσει τη μεγαλύτερη βαθμολογία.