Το Γυμνάσιο Αιγινίου πάει στους 4ους Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας!

Το Γυμνάσιο Αιγινίου είναι ένα από τα 16 σχολεία που θα διαγωνισθούν την Τρίτη 29 Απριλίου 2014, στο 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης, στα πλαίσια των 4ων Αγώνων  Γλώσσας και Ορθογραφίας!

Οι Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας βασίζονται σε μια ιδέα της φιλολόγου κ. Ευαγγελίας Κανάλη,  να οργανωθεί ένας διαγωνισμός-παιχνίδι, μέσα από τον οποίο τα παιδιά θα ασχοληθούν με την ελληνική γλώσσα και θα μάθουν παίζοντας. Η πρωτοβουλία αυτή βρήκε  γρήγορα ανταπόκριση από καθηγητές και μαθητές της Πιερίας και έχει γίνει πλέον  θεσμός, εφόσον κάθε χρόνο αυξάνεται ο αριθμός των σχολείων που παίρνουν μέρος.

Την  Επιστημονική Επιτροπή των Αγώνων αποτελούν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων, κ. Ευσεβία Χασάπη και κ. Αλέξανδρος Νικολαϊδης, ενώ την ευθύνη για τη διοργάνωση των φετινών αγώνων έχει ο περσινός νικητής του διαγωνισμού, το 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης.

Το σχολείο μας θα εκπροσωπήσουν οι μαθητές που αναδείχθηκαν στην ενδοσχολική φάση του διαγωνισμού, και συγκεκριμένα:

Οι μαθητές της Β΄τάξης

Δεμερτζής Σωτήριος και Χατζή Νίκη

Και οι μαθητές της Γ΄τάξης

Γιαγκούσης Αλέξανδρος, Μπουτάση Υβόννη και Παπάζογλου Ιφιγένεια.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!