ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΟΡΥΚΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ

IMG_0048 μικρή

Την Πέμπτη 30/4/2015 οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Εργαστήριο Ορυκτολογίας του Γεωλογικού Τμήματος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού τους προγράμματος με θέμα “Γνωρίζοντας τα Ορυκτά και τα Πετρώματα”.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν αρχικά στο παρασκευαστήριο του τομέα Ορυκτολογίας-Πετρολογίας και, ακολούθως, συμμετείχαν μετωπικά σε εργαστήριο αναγνώρισης ορυκτών και πετρωμάτων.

Οι εντυπώσεις των μαθητών ήταν οι καλύτερες.

Ευχαριστούμε το Τμήμα Γεωλογίας και την Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Λαμπρινή Παπαδοπούλου, που μας δέχτηκε στο Εργαστήριο Ορυκτολογίας και ανέλαβε την ξενάγησή μας και την πραγματοποίηση του εργαστηρίου.IMG_0022 μικρή