ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΣΠΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τετάρτη 12 /2 /2020 και ώρα 5:30 μ.μ. το 3ο ΠΕΚΕΣ σε συνεργασία με το ΓΥΜΝΑΣΙΟ και το ΓΕΛ ΑΙΓΙΝΙΟΥ σας καλούν σε εσπερίδα στο χώρο του γυμναστηρίου των σχολείων, με θέμα « ΑΣΦΑΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ , ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΙ», στην διάρκεια της οποίας θα συζητηθούν θέματα σχετικά με την χρήση των νέων τεχνολογιών, τους κινδύνους που παρουσιάζονται και θα προταθούν καλές πρακτικές για την αντιμετώπιση τους .

Πρόγραμμα:

17.30-17.35   Προσέλευση- Χαιρετισμοί

17.35-18.05 Βούρα Νότα, Κλινική Ψυχολόγος, MSc Κοινωνικής Ψυχιατρικής & Παιδοψυχιατρικής, Ειδ. στη Δικαστική – Ψυχοιατροδικαστική Ψυχολογία, Κέντρο Ψυχικής Υγείας Κατερίνης, Ψυχιατρικός Τομέας, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης: «Ο έφηβος και η περιήγησή του σε ψηφιακά μονοπάτια».

18.05-18.20 Πλιάκας Ιωάννης, Κουτσουμπός Κωνσταντίνος, εκπαιδευτικοί Γυμνασίου Αιγινίου: «Ασφαλής και ορθή χρήση του διαδικτύου-κίνδυνοι από τη χρήση του διαδικτύου».

18.20-19.20 Αμανατίδης Γρηγόριος, Υπαστυνόμος Α΄ της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Κατερίνης: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο – Προσέγγιση ανηλίκων μέσω διαδικτύου».

19.20-19.40 Συζήτηση: Συντονισμός, Χαρίσης Αθανάσιος, Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία

19.40-19.45   Λήξη-Χορήγηση Βεβαιώσεων

Η δράση απευθύνεται σε γονείς/κηδεμόνες των δύο σχολικών μονάδων και σε εκπαιδευτικούς-γονείς που ενδιαφέρονται για το θέμα.