9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 γιορτάσαμε την 9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα «Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια Ζωή». Η  γυμνάστρια του σχολείου παρουσίασε το θέμα τονίζοντας την αναγκαιότητα της συμμετοχής μας σε κινητικές δραστηριότητες  καθημερινά συνδέοντας τη δια βίου άσκηση με την καλή υγεία!

Ακολούθησε επίσκεψη όλου του σχολείου (περπατώντας 2022μ.) στο  Αθλητικό κέντρο του Αιγινίου (κλειστό γυμναστήριο) όπου εκεί διεξήχθησαν αθλητικές δραστηριότητες στα γήπεδα του χώρου (Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ, Βόλλεϋ) καθώς και κινητικά παιχνίδια (σχοινάκι, μήλα, limpo). Η μέρα έκλεισε με χορό, σχηματίζοντας έναn μεγάλο κύκλο όλο το σχολείο!!!

Στόχος ήταν η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας!!!