3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία, στις 6 Δεκεμβρίου και σε επίπεδο σχολείου, πραγματοποιήθηκε από την καθηγήτρια Τσαβδάρη Ιωάννα δράση ενημέρωσης των μαθητών (σε μορφή  p.point) που αφορούσε :α) στο δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση και στην κοινωνία γενικότερα, β) στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων και γ) στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας. Επίσης καθ’ όλη την διάρκεια της εβδομάδας (από 5/12 έως 9/12) αξιοποιήθηκε η ώρα της γυμναστικής ενεργοποιώντας τους μαθητές/τριες σε ζητήματα κινητικής αναπηρίας με ανάλογες κινητικές δραστηριότητες.