Office 365 για εκπαιδευτικά ιδρύματα

To Οffice 365 δεν είναι μια ακόμη έκδοση της σουίτας εφαρμογών του Office. Με τη βοήθεια τοu cloud δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να εργαστούν στα προγράμματα του Office μέσα από τον Internet Explorer, να  ανταλλάξουν μηνύματα και να συνεργαστούν, να αποθηκεύσουν και να διαμοιράσουν την εργασία τους, να οργανώσουν συνεργατικές δράσεις και project. Η εξοικείωση των μαθητών με το cloud και τις δυνατότητες του είναι ο σπόρος που θα δημιουργήσει στα νεανικά, γεμάτα φαντασία μυαλά τις νέες ψηφιακές υπηρεσίες που θα απολαμβάνουμε στο άμεσο μέλλον. Η microsoft προσφέρει δωρεάν στα σχολικά ιδρύματα μια βασική έκδοση. Μάθετε περισσότερα ΕΔΩ.

ΥΓ. Ελπίζω σύντομα η ελληνική πολιτεία και κοινωνία να αντιληφθεί τη σημασία των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών και να ασχοληθεί με ζήλο με την δημιουργία υψηλού επιπέδου υποδομών και οι καθηγητές να αντιληφθούμε το ψηφιακό χάσμα που μας χωρίζει από τους μαθητές μας και την εποχή μας.