ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΓΟΝΕΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Οι Σύλλογοι γονέων του 2ου Νηπιαγωγείου, του 2ου Δημοτικού σχολείου και του Γυμνασίου Αιγινίου σε κοινή συνεδρίαση τους στις 27 Φεβρουαρίου 2013 συζήτησαν το πρόβλημα του δρόμο πρόσβασης προς τα σχολεία μας. Ο δρόμος είναι στενός, με μεγάλη κλίση και χωρίς πεζοδρόμιο. Εξυπηρετεί καθημερινά 500 μαθητές, μεγάλο μέρος των οποίων ανεβαίνει από το δρόμο που οδηγεί από το 2ο Δημοτικό στην πίσω αυλόπορτα του Γυμνασίου. Ταυτόχρονα χρησιμοποιείται και από πολλά αυτοκίνητα, εκπαιδευτικών και γονέων,  τα οποία σταθμεύουν για να αποβιβάσουν μαθητές. Η συνύπαρξη οχημάτων και ανήλικων μαθητών σ? ένα τόσο δύσκολο δρόμο  δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των παιδιών.

Οι Σύλλογοι αποφάσισαν να ζητήσουν από το Δήμο Πύδνας ? Κολινδρού την κατασκευή πεζοδρομίου με κάγκελο σε όλο το μήκος του δρόμου. Επίσης, ο Δήμος πρέπει να δει  τη δυνατότητα μονοδρόμησης του κομματιού από την κάτω γωνία  του 2ου Δημοτικού μέχρι την αυλόπορτα του Γυμνασίου. Μέχρι να γίνει αυτό παρακαλούμε τους γονείς να αποφεύγουν να ανεβαίνουν με το αυτοκίνητο από το συγκεκριμένο τμήμα του δρόμου και να επιλέγουν για το Δημοτικό το δρόμο ανάμεσα στο σχολείο και το νηπιαγωγείο, ενώ για το Γυμνάσιο το δρόμο που οδηγεί προς το Κέντρο Υγείας και να αποβιβάζουν τους μαθητές στην κεντρική είσοδο  της αυλής Γυμνασίου ? Λυκείου (μπροστά στο Λύκειο). Οι εναλλακτικές διαδρομές είναι και εύκολες και ασφαλέστερες, τόσο για τους πεζούς όσο και για τους οδηγούς.

Οι Σύλλογοι Γονέων 2ου Νηπιαγωγείου,

2ου Δημοτικού και Γυμνασίου Αιγινίου