Θεατρική παράσταση από την θεατρική ομάδα του γυμνασίου Αιγινίου.

Θεατρική παράσταση από την θεατρική ομάδα του γυμνασίου μας.
Ευγένιου Τριβιζά: Η τελευταία μαύρη γάτα

Πώς μπορεί κανείς να μιλήσει σε παιδιά και εφήβους για το ρατσισμό, τις πολιτικές και οικονομικές αιτίες του και τις τρομακτικές συνέπειές του; Πώς μπορεί να μιλήσει κανείς για οδυνηρές ανθρώπινες συμπεριφορές, όπως η προδοσία και η προσπάθεια να κερδοσκοπήσει κανείς εκμεταλλευόμενος τη δυστυχία των άλλων; Ο τρόπος είναι γνωστός από την εποχή του Αισώπου. Είναι το παραμύθι και το χιούμορ. Ο σύγχρονος μεγάλος μας παραμυθάς, ο Ευγένιος Τριβιζάς, έγραψε ένα αλληγορικό πολιτικό παραμύθι που μιλά ακριβώς γι? αυτά τα θέματα. Επιστρατεύει χιούμορ, φαντασία, ευαισθησία και συναίσθημα, για να μιλήσει για το καταστροφικό αυτό φαινόμενο, το ρατσισμό, που απασχόλησε στο παρελθόν και δυστυχώς απασχολεί και σήμερα όχι μόνο την ελληνική κοινωνία, αλλά και όλο τον κόσμο. Και βέβαια, κάθε παραμύθι που είναι πραγματικά καλό για τα παιδιά είναι καλό και για τους μεγάλους.
“Η τελευταία μαύρη γάτα” είναι μυθιστόρημα που πρωτοεκδόθηκε το 2001. Τα τελευταία χρόνια ανέβηκε πολλές φορές στο θέατρο, κυρίως από ερασιτεχνικούς θιάσους και σχολικές θεατρικές ομάδες. Η δική μας παράσταση στηρίχτηκε σε μεταγραφή του μυθιστορήματος σε θεατρικό έργο που έκανε η συνάδελφος Βίκη Στεφανούδη, από το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, η οποία μας την παραχώρησε με μεγάλη χαρά και προθυμία. Γι? αυτό και την ευχαριστούμε. Ευχαριστούμε επίσης για την πολύτιμη βοήθειά τους στη σκηνοθεσία του έργου τις συναδέλφους Ειρήνη Κολλάτου και Ιωάννα Τσαβδάρη, καθώς και την Πετρίνα Καρυδιά, παλιά μαθήτρια του σχολείου μας. Με ποικίλους τρόπους συνέβαλαν στην επίλυση διαφόρων πρακτικών προβλημάτων οι συνάδελφοι Αθανάσιος Τερζής, Κωνσταντίνος Κουτσουμπός και Μαρία Δαδαρούκα.

Σας προσκαλούμε λοιπόν την Τετάρτη 26 Ιουνίου, στις 8.30 μ.μ., στο γυμναστήριο του σχολείου μας, για να παρακολουθήσετε την παράσταση.

Παίζουν οι μαθητές
Δέσποινα Πελοπίδα ? Ορφέας Κουπατσιάρης: πρωταγωνιστής
Γεωργία Σταυρίδου: Κοψονούρης
Ισιδώρα Δημητρούδη: Εβενίνα