ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 23/5/2024
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2024/06/5-1.jpg)
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2024/06/4-1.jpg)
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2024/06/3-1.jpg)
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2024/06/2-1.jpg)
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2024/06/1-1.jpg)
Την Πέμπτη 23/5/2024 διεξήχθη στον αύλειο χώρο και στο γυμναστήριο του σχολείου η Ημέρα Αθλητισμού με κοινό σύνθημα : « Καρδιά που Τρέχει…… Αντέχει!!!!». Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε αθλητικές- κινητικές δραστηριότητες (σκυταλοδρομίες, Μπάσκετ, Μπάντμιντον, Βόλλεϊ, Ποδοβόλλεϊ , Πινγκ-Πονγκ, Ρακέτες). Στόχος μας ήταν να δραστηριοποιηθούν ΟΛΟΙ οι μαθητές/τριες σε κινητικές δραστηριότητες χωρίς το άγχος της νίκης , με αθλητικό ήθος, σεβασμό και πειθαρχία. Αναδείξαμε πόσο σημαντική είναι για την υγεία μας ( με βάση τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας) η καθημερινή κινητική δραστηριότητα διάρκειας 60’ !!!