ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ & ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΙΓΙΝΙΟΥ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙA

Όπως θυμούνται οι περισσότεροι, το γυμναστήριο του σχολικού συγκροτήματος Γυμνασίου – Λυκείου Αιγινίου για πάρα πολλά χρόνια ήταν ασυντήρητο και παρουσίαζε μια τριτοκοσμική εικόνα. Πέρυσι οι σύλλογοι γονέων των δύο σχολείων οργάνωσαν χορό στο προαύλιο του γυμναστηρίου στον οποίο ήρθαν περίπου χίλια άτομα. Μετά από αυτή την τεράστια προσπάθεια το γυμναστήριο σοβαντίστηκε και βάφτηκε εξωτερικά. Φέτος το καλοκαίρι κάποιοι «φίλαθλοι», οπαδοί συγκεκριμένης ομάδας, θεώρησαν καλό στους βαμμένους και καθαρούς τοίχους να γράψουν συνθήματα, όχι μόνο υπέρ της ομάδας τους αλλά και υβριστικά συνθήματα για άλλες ομάδες. Θεωρούμαι ότι μια τέτοια πράξη είναι απαράδεκτη και προσβάλλει όχι μόνο τα μέλη της σχολικής κοινότητας αλλά και ολόκληρη την τοπική κοινωνία που έδειξε έμπρακτα το ενδιαφέρον της για το χώρο. Η ζημιά βέβαια αποκαταστάθηκε με δαπάνη του συλλόγου των τοπικών φιλάθλων της συγκεκριμένης ομάδας, ωστόσο η ενόχληση για την απαράδεκτη πράξη ορισμένων παραμένει.  Ελπίζουμε να είναι η τελευταία φορά  που κάποιος θα χρησιμοποιήσει το σχολείο για να εκτονωθεί βρίζοντας.