ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού,

Ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου», η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα συνδέεται κάθε σχολικό έτος με ένα κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου, που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι:

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Βασικός στόχος για το σχολείο μας στη σημερινή διοργάνωση είναι, όλοι μας να αποκομίσουμε μηνύματα που θα μας κάνουν να νιώθουμε πιο κοντά σε όλους τους συνανθρώπους μας.

Ανεξάρτητα από οποιαδήποτε διαφορετικότητα, είτε φυλετική είτε εθνοτική είτε θρησκευτική είτε σωματική είτε διανοητική.

Πρόγραμμα

08,30΄: Παρουσίαση Video με περιεχόμενο επιτεύγματα ανθρώπων με έντονη διαφορετικότητα.

09,00 : Παρουσίαση Video από κανονικούς αγώνες, που θα προσομοιώσουν μαθητές/τριες και επεξήγηση των δραστηριοτήτων .

09,15 : Αγώνας δρόμου ταχύτητας τυφλών με συνοδό από μαθητές/τριες του Α2.

09,25 : Αγώνας άλματος εις μήκος τυφλών με καθοδήγηση από μαθητέ/τριες του Α3.

09,30 : Αγώνας ακοντισμού χωρίς χρήση των κάτω άκρων από μαθητέ/τριες του Α1.

09,45 : Αγώνας Βόλεϊ χωρίς χρήση των κάτω άκρων από μαθητέ/τριες του Γ3 και Γ1.

10,00 : Αγώνας ποδοσφαίρου τυφλών 5χ5 από μαθητέ/τριες του Γ2.

10,15 : Αγώνας Μπάσκετ με ένα χέρι από μαθητέ/τριες του Β2.

10,30 : Αγώνες Πινγκ Πονγκ χωρίς χρήση των κάτω άκρων από μαθητέ/τριες του Β3.

11,00 : Ελεύθερη συμμετοχή μαθητών/τριων σε όλες τις παραπάνω δραστηριότητες.

12,00 :Στο χώρο του ισογείου του σχολείου θα υπάρχει εξοπλισμός για ζωγραφική με στόμα και πόδι. Στη βιβλιοθήκη θα προβάλλονται Video και θα επιλέγεται μουσική που θα αφορά στο θέμα της ημέρας.

Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ