Επαναλειτουργία Σχολικής Μονάδας ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Στην πρωινή συγκέντρωση και στα διαλείμματα κρατάμε τις αποστάσεις: 1,5 μέτρα

2. Δεν πίνουμε νερό από τις βρύσες. Κουβαλάμε μπουκάλι με νερό από το σπίτι, όπως και κολατσιό. Το κυλικείο είναι κλειστό.

3. Στις τουαλέτες μπαίνει ένας ένας. Πριν βγει πλένει και σκουπίζει πολύ καλά τα χέρια του. Ρίχνουμε τα χαρτιά στα ειδικά δοχεία.

4. Ο καθένας κάθεται σε μια συγκεκριμένη θέση στο τμήμα του την ώρα του μαθήματος μέχρι το τέλος του σχολικού έτους

5. Ο κάθε μαθητής χρησιμοποιεί τα δικά του πράγματα και δεν ανταλλάσσει τίποτε με τους συμμαθητές του ( στυλό, μολύβια, τετράδια, μαρκαδόρους, κλπ).

6. Με την είσοδο στην αίθουσα να καθαρίζετε τα χέρια σας με αντισηπτικό.7. Μετά την πρωινή συγκέντρωση η κεντρική είσοδος θα κλειδώνεται και η είσοδος στο σχολικό συγκρότημα θα γίνεται μόνο από την κεντρική είσοδο του Λυκείου .

Για την είσοδο μας στο κτήριο θα μπαίνουμε από διαφορετικές εισόδους όπως φαίνεται στην εικόνα.

Η χρήση της σκάλας θα γίνεται σύμφωνα με την αίθουσα του κάθε τμήματος.

Στα διαλείμματα η κάθε τάξη θα βρίσκεται σε διαφορετική περιοχή.

Κρατάμε αποστάσεις, κρατάμε τους εαυτούς μας και την οικογένεια μας υγιείς