Επίσκεψη στο Οχυρό Ρούπελ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο οχυρό του Ρούπελ!

Λίγα χιλιόμετρα από τις Σέρρες, μια ανάσα από τα σύνορα της χώρας μας με τη Βουλγαρία, στέκει αγέρωχο το οχυρό Ρούπελ, ένα από τα 21 αμυντικά συγκροτήματα της γραμμής Μεταξά. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Ηρώο (μνημείο για τους νεκρούς που έπεσαν ηρωικά στη διάρκεια της “Μάχης των Οχυρών”), τη Στοά όπου στο εσωτερικό της εκτίθεται γνήσιος ελληνικός και γερμανικός οπλισμός του Β΄ Π.Π., καθώς και φωτογραφίες αξιωματικών που υπηρέτησαν κατά τη γερμανική επίθεση, αλλά και ηρώων νεκρών του Ρούπελ και το Μουσείο.

Η επίσκεψη αυτή μας γέμισε με γνώσεις και συναισθήματα θαυμασμού και υπερηφάνειας!!