ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ…….ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΩ!!!!!

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 26/5/2023

Την Παρασκευή στις 26/5/2023 διεξήχθη στον αύλειο χώρο και στο χώρο του γυμναστηρίου του σχολείου μας  η Ημέρα Αθλητισμού με θέμα: « Δεν Ξεχνώ … να Γυμναστώ!!!» όπου συμμετείχαν οι μαθητές/τριες σε αθλητικές – κινητικές δραστηριότητες( σκυταλοδρομίες, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Μπάτμιντον, Πινγκ-πονγκ, ρακέτες…). Στόχος μας ήταν να δραστηριοποιηθούν ΟΛΟΙ οι μαθητές/τριες σε κινητικές δραστηριότητες και να αντιληφθούν την αξία της Δια Βίου Άσκησης στην σωματική και ψυχική τους υγεία!!! Η συμμετοχή ήταν μεγάλη , τα παιδιά γυμνάστηκαν χωρίς το άγχος της νίκης, με αθλητικό ήθος, συνεργάστηκαν με σεβασμό, πειθαρχία και  η βοήθεια των μαθητών/τριών ως (διαιτητές, υπεύθυνοι ομάδων, χώρου, αθλητικού υλικού, καθαριότητας) ήταν πολύ σημαντική καθιστώντας τους υπεύθυνους σε ότι είχαν αναλάβει!!!Στο τέλος της ημέρας δόθηκε σε όλα τα παιδιά αναμνηστικό συμμετοχής με προτάσεις για καλοκαιρινά αθλήματα και χρήσιμες συμβουλές ώστε να μην Ξεχνούν να Γυμνάζονται ακόμη και το καλοκαίρι!!!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΣΠΟΡ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ  ΣΕ ΦΟΡΜΑ!!!!!

BEACH VOLLEH: Η άμμος το κάνει ακόμη πιο δύσκολο και

γυμνάζει όλο το σώμα. Γυμνάζονται οι ώμοι, τα χέρια, η πλάτη

και τα πόδια και παράλληλα είναι μια μορφή αερόβιας άσκησης,

η οποία τονώνει το καρδιαγγειακό σύστημα!

ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΠΟΡ: Το κολύμπι, το θαλάσσιο σκι, το πόλο,το serf και το sup είναι καλοκαιρινά σπορ που  δροσίζουν και γυμνάζουν όλο το σώμα.

ΡΑΚΕΤΕΣ:  Οι ρακέτες είναι παιχνίδι συνηθισμένο και απλό αλλά γυμνάζει όλο το σώμα και κυρίως τα πόδια και τα χέρια. Φυσικά εξαρτάται από την ένταση του παιχνιδιού.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

• ΝΕΡΟ: Μην ξεχνάς να ενυδατώνεις τον οργανισμό σου συχνά!
  • ΚΑΠΕΛΟ- ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ: Απαραίτητα για την προστασία μας από τον ήλιο
  • ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΡΟΥΧΑ: Βαμβακερά ώστε να απορροφούν τον ιδρώτα και ανοιχτόχρωμα
  • ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΝΕΣ Ή ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ: όπου δεν έχει πολύ ήλιο και ζέστη
  • ΜΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ: Μην πιέζεις τον εαυτό σου να φτάσει τα όριά του! Προτίμησε μια πιο χαλαρή προπόνηση