Πρόγραμμα Διεθνούς Αμνηστίας “Εγώ κι εσύ μαζί”

*
  • Το Γυμνάσιο Αιγινίου συμμετείχε, για 4η συνεχόμενη χρονιά, στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας Πρόγραμμα της Διεθνούς Αμνηστίας «Εγώ και εσύ μαζί»: Εκπαίδευση στα ανθρώπινα Δικαιώματα.
  • Στη φετινή χρονιά, είχαμε ως άξονες την Ελευθερία του Λόγου και την Προσβασιμότητα  στο σχολείο. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν τις ημερίδες του Προγράμματος, ώστε ν ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του.
  • Με αφορμή τη Παγκόσμια Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (10 Δεκεμβρίου), οι μαθητές/τριες  του Προγράμματος συζήτησαν το θέμα της ελευθερίας του λόγου και έστειλαν στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας κάρτες ευχής για μεγαλύτερη δυνατότητα ελευθερίας στην έκφραση του λόγου.
  • Στη Ημερίδα που έγινε, 14 μαθητές/τριες από όλη την Ελλάδα θα υπέβαλαν στους καλεσμένους ερωτήσεις σχετικές με το θέμα. Το σχολείο μας επιλέχθηκε και εκπροσωπήθηκε από τον μαθητή της Β΄ τάξης Σιδερά Κυριάκο.
  • Τέλος, οι μαθητές της Α΄ τάξης και του Γ1΄ ενημερώθηκαν για την προσβασιμότητα  των ΑμεΑ στους δημόσιους χώρους.
  • Οι μαθητές του Α3΄ εκπόνησαν ομαδικές εργασίες για τη δυνατότητα πρόσβασης σε κεντρικά σημεία του Αιγινίου (πλατείες, σχολεία). Τέλος, συνέταξαν ομαδικά επιστολή που στάλθηκε στο Δήμαρχο, με την οποία ζήτησαν ανελκυστήρα για να διευκολύνεται η πρόσβαση ατόμων με κινητικά προβλήματα σε όλους τους ορόφους του σχολείου.