Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Α΄ τάξης στο Δίον

Στις 12-05-2023 μαθητές/τριες της Α΄ τάξης συμμετείχαν, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας και Προγράμματος εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας, σε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείου και στην  Αρχειοθήκη του  Δίου.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου με Φύλλα Εργασίας που ετοίμασε ο υπεύθυνος του Προγράμματος κ. Παπαγεωργίου Πάρης. Παρατήρησαν, σχολίασαν, έμαθαν ως ομάδα και συμπλήρωσε ο καθένας/καθεμία το Φύλλο Εργασίας του/της.

Εντυπωσιάστηκαν από τα αγάλματα στο ισόγειο του Μουσείου, τις επιγραφές και τα μακεδονικά νομίσματα. Ιδιαιτέρως στάθηκαν και παρατήρησαν το ψηφιδωτό και την ύδραυλη, που εκτίθενται στον 1ο όροφο. Τέλος, τους εντυπωσίασε το μεγάλο ψηφιδωτό της Αρχειοθήκης.