ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης του σχολείου μας με θέμα: “Και Θέλω…και Μπορώ…Να Βοηθήσω!!! ” καθώς και στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτική Παρουσίαση Πρώτων Βοηθειών στους μαθητές των τμημάτων: Γ΄1, Γ΄2 και Β΄2 του σχολείου μας. Υλοποιήθηκε θεωρητική και πρακτική εξάσκηση στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ) και τη χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδοτή σε εξειδικευμένο πρόπλασμα και εκπαιδευτικό απινιδοτή. Με ενδιαφέρον και μεγάλη προσοχή οι μαθητές παρακολούθησαν την δράση αντιλαμβάνοντας την σπουδαιότητα της γνώσης των Πρώτων Βοηθειών καθώς μπορεί να σώσει ανά πάσα στιγμή μια ζωή!! Η παρουσίαση έγινε από τον εκπαιδευτή και μέλος των Εθελοντών Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού της Κατερίνης κ. Κατιρτζή Δημήτριο, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά!