Στις 18-05-2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε Διδακτική Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και της Νεοελληνικής Γλώσσας.
Συγκεκριμένα:
- Η Α΄ τάξη επισκέφθηκε το Ολυμπιακό Μουσείο, όπου οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα «Οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες» και «Επιστήμη των αθλημάτων».
- Η Β΄ τάξη ενημερώθηκε για την ιστορία της 7ης τέχνης στο Μουσείο Κινηματογράφου και οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στη δημιουργία ενός μικρού βίντεο ως πρωταγωνιστές.
- Τέλος, η Γ΄ τάξη επισκέφθηκε το Πολεμικό Μουσείο και ξεναγήθηκε στα εκθέματα που αφορούν τη σύγχρονη ιστορία.
![](http://gym-aigin.pie.sch.gr/wp-content/uploads/2023/06/εικόνα_Viber_2023-06-22_10-20-25-681-700x525.jpg)